PORTAGE, Mich, September 11, 2017 – Attached is the MichiganCrossCountry.com Prep Ranking for September 11, 2017. The rankings are released weekly

during the high school season. We rank the top fifteen teams and

honorable mention requires a minimum number of votes.

 

The criteria utilized for ranking by the panel is projected finish at

the MHSAA Lower Peninsula Finals scheduled for November 4, 2017 at

Michigan International Speedway in Brookyln, MI or at the MHSAA Upper

Peninsula Finals scheduled for October 21, 2017 at Gladstone, MI.

 

Follow us on Twitter: @MichiganXCcom

 

Week 1 – September 11, 2017

MichiganCrossCountry.com Prep Rankings

 

LP Division 1 Boys

1 Ann Arbor-Pioneer

2 Canton-Plymouth

3 Saline

4 Canton-Salem

5 Hudsonville

6 Highland-Milford

7 Grosse Pointe North

8 Saginaw-Heritage

9 Ann Arbor-Huron

10 Clarkston

11 White Lake-Lakeland

12 Ann Arbor-Skyline

13T Bloomfield Hills-Brother Rice

13T Novi

15 Rochester Hills-Stoney Creek

HM East Grand Rapids

HM Grand Haven

HM Livonia-Stevenson

HM Romeo

HM Brighton

HM Okemos

HM Birmingham-Seaholm

HM Temperance-Bedford

 

LP Division 1 Girls

1 Northville

2 Traverse City Central

3 Clarkston

4 Troy

5 Saline

6 Traverse City West

7 Ann Arbor-Pioneer

8 East Grand Rapids

9 Rockford

10 Highland-Milford

10 Pinckney

12 Canton-Salem

13 Midland-HH Dow

14 Temperance-Bedford

15 Brighton

HM Birmingham-Seaholm

HM Holland-West Ottawa

HM White Lake-Lakeland

 

LP Division 2 Boys

1 Corunna

2 Chelsea

3 St Clair

4 Linden

5 St Johns

6 Lansing Catholic

7 Flint-Powers Catholic

8 Grand Rapids Christian

9 Spring Lake

10 Haslett

11 Fremont

12 Dearborn-Divine Child

13 Zeeland East

14 Grand Rapids-South Christian

15 Marshall

HM Cadillac

HM Pontiac-Notre Dame Preparatory School

HM Battle Creek-Harper Creek

 

LP Division 2 Girls

1 DeWitt

2 Lansing Catholic

3 Dearborn-Divine Child

4 Grand Rapids Christian

5 Holland Christian

6 Otsego

7 Ann Arbor-Gabriel Richard

8 Chelsea

9T Cadillac

9T Grand Rapids-South Christian

11 Spring Lake

12 Goodrich

13 Pontiac-Notre Dame Preparatory School

14 Linden

15 Parma-Western

HM Whitehall

HM Flint-Powers Catholic

HM St Johns

 

LP Division 3 Boys

1 Hanover-Horton

2 Caro

3 Saugatuck

4 Hart

5 Pewamo-Westphalia

6 Erie-Mason

7 Ithaca

8 Clare

9 Kent City

10 Holland-Black River

11 Shepherd

12 Onsted

13 Montague

14 Montrose Hill-McCloy

15 Leslie

HM Harbor Springs

HM Berrien Springs

HM Benzonia-Benzie Central

HM Charlevoix

HM Grandville-Calvin Christian

 

LP Division 3 Girls

1 Hart

2T Benzonia-Benzie Central

2T Traverse City-St Francis

4 Pewamo-Westphalia

5 Grandville-Calvin Christian

6 Saugatuck

7 Clare

8 Shepherd

9 Leslie

10 Jackson-Lumen Christi

11 Kent City

12 Kingsley Area

13 Blissfield

14 Charlevoix

15 Harbor Springs

HM Hanover-Horton

HM Manistee

HM Saranac

HM Ithaca

 

LP Division 4 Boys

1 Mt Pleasant-Sacred Heart Academy

2 Bear Lake

3 Battle Creek-St Philip Catholic Central

4 Potterville

5 Cass City

6 Ubly

7 Mt Pleasant-Beal City

8 Sand Creek

9 Hale

10 Concord

11 Blanchard-Montabella

12 East Jordan

13 Ellsworth Community

14 Evart

15 Canton-Plymouth Christian Academy

HM Fowler

HM Hudson Area

HM Hillsdale Academy

 

LP Division 4 Girls

1 Mt Pleasant-Sacred Heart Academy

2 Breckenridge

3 Fowler

4 Ubly

5 Hudson Area

6 Lansing Christian

7 Lake Leelanau-St Mary

8 Sand Creek

9 Deckerville Community

10 Bear Lake

11 Carson City-Crystal

12 Pittsford

13 Bridgman

14 Frankfort

15 Muskegon-Western Michigan Christian

HM Waterford-Our Lady Of The Lakes

HM Concord

 

UP Division 1 Boys

1 Marquette

2 Houghton

3 Negaunee

4 Sault Ste Marie-Sault Area

5 Gladstone

 

UP Division 1 Girls

1 Marquette

2 Sault Ste Marie-Sault Area

3 Negaunee

4 Escanaba

5 Calumet

 

UP Division 2 Boys

1 Ishpeming

2 Ironwood-Luther L Wright

3 Wakefield-Marenisco

4 Hancock

5 Newberry

 

UP Division 2 Girls

1 Ishpeming

2 St Ignace-LaSalle

3 Hancock

4 Newberry

5 Ironwood-Luther L Wright

 

UP Division 3 Boys

1 Chassell

2 Munising

3 Stephenson

4 Rudyard

5T Brimley Area

5T Republic-Michigamme

 

UP Division 3 Girls

1 Chassell

2 Munising

3 Cedarville

4 Stephenson

5 Engadine

 

Categories: Uncategorized

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.