PORTAGE, Mich, September 17, 2014 – Attached is the 2014 week two MichiganCrossCountry.com Prep Ranking. The rankings are released weekly during the high school season. We rank the top fifteen teams and honorable mention requires a minimum number of votes.

The criteria utilized for ranking by the panel is projected finish at the MHSAA Lower Peninsula Finals scheduled for November 1, 2014 at Michigan International Speedway in Brookyln, MI

Week of September 15, 2014
MichiganCrossCountry.com Prep Ranking
(Lower Peninsula)

Girls D1 School
1 Birmingham-Seaholm
2 Northville
3 Traverse City Central
4 Saline
5 Brighton
6 Rockford
7 Canton-Salem
8 Grandville
9 Clarkston
10 Grosse Pointe South
11 Hudsonville
12 Caledonia
13 Grand Rapids-Kenowa Hills
14 Livonia-Churchill
15 Highland-Milford
HM Ann Arbor-Pioneer
HM Dexter

Boys D1 School
1 Waterford Mott
2 Rockford
3 Northville
4 Ann Arbor-Skyline
5 Saline
6 Novi
7 Saginaw-Heritage
8 White Lake-Lakeland
9 Traverse City Central
10 Holly
11 Novi-Detroit Catholic Central (BXC only)
12 Pinckney
13 Port Huron Northern
14 Walled Lake Central
15 Midland
HM Ann Arbor-Pioneer
HM Portage Central
HM Highland-Milford
HM Lake Orion

Girls D2 School
1 Grand Rapids-Christian
2 East Grand Rapids
3 St Joseph
4 DeWitt
5 Grand Rapids-Forest Hills Northern
6 Otsego
7 Chelsea
8 Grand Rapids-South Christian
9 Cedar Springs
10 Allendale
11 Linden
12 Spring Lake
13 Richland-Gull Lake
14 Warren Regina (GXC only)
15 Whitehall

Boys D2 School
1 Grand Rapids-Christian
2 Grand Rapids-Forest Hills Northern
3 Orchard Lake-St Mary Preparatory (BXC only)
4 Clio
5 St Joseph
6 Corunna
7 Zeeland West
8 East Grand Rapids
9 Parma-Western
10 Coldwater
11 Fremont
12 Linden
13 St Clair
14 Sturgis
15 Sparta
HM St Johns
HM Chelsea

Girls D3 School
1 Ithaca
2 Shepherd
3 Manistee
4 Macomb-Lutheran North
5 Pewamo-Westphalia
6 Grandville-Calvin Christian
7 Jackson-Lumen Christi
8 Caro
9 Lansing Catholic
10 Hart
11 Benzonia-Benzie Central
12 Holland-Black River
13 Napoleon
14 Traverse City-Grand Traverse Academy
15 St Louis
HM Hanover-Horton

Boys D3 School
1 Benzonia-Benzie Central
2 Lansing Catholic
3 Shepherd
4 Clare
5 Stockbridge
6 Hanover-Horton
7 Napoleon
8 Holland-Black River
9 Pewamo-Westphalia
10 Bangor
11 Bridgman
12 Jackson-Lumen Christi
13 Adrian-Madison
14 Grandville-Calvin Christian
15 Dundee
HM Watervliet
HM Macomb-Lutheran North
HM Scottville-Mason County Central

Girls D4 School
1 Kalamazoo Hackett Catholic Prep
2 Mt Pleasant-Sacred Heart Academy
3 Bear Lake
4 Mt Pleasant-Beal City
5 Saugatuck
6 Reading
7 New Lothrop
8 Britton Deerfield Schools
9 Wixom-St Catherine of Siene Academy
10 Frankfort
11 Royal Oak-Shrine Catholic
12 North Muskegon
13 Ubly
14 Hillsdale Academy
15 Auburn Hills-Oakland Christian
HM Manton
HM Concord
HM Marine City-Cardinal Mooney Catholic

Boys D4 School
1 Concord
2 Saugatuck
3 Bear Lake
4 Mt Pleasant-Beal City
5 Kalamazoo Christian
6 North Muskegon
7 Hudson
8 Ubly
9 Evart
10 Mt Pleasant-Sacred Heart Academy
11 Lansing Christian
12 Potterville
13 Hillsdale Academy
14 Sand Creek
15 Muskegon-Western Michigan Christian
HM Breckenridge
HM Ottawa Lake-Whiteford
HM Frankfort

MichiganCrossCountry.com Upper Peninsula Prep Rankings:
We hope to begin UP rankings next week. No UP rankers participated this week.

Now in our eighth season, MichiganCrossCountry.com was formed in 2007 by Dan Wytko and Don Passenger to bring recognition to the sport by accurately ranking Michigan teams and to provide a venue for discussion of cross country and track and field issues.

Dan Wytko has coached track & field and cross country at Portage Central High School since 1994. Don Passenger has been involved in Michigan track and field since the mid-1970s when he competed at Caledonia High School and from 2003 to 2011 Passenger coached at Grand Rapids West Catholic where he finished as the director of cross country.

The MichiganCrossCountry.com Prep Ranking is compiled for each high school division by a vote of a panel of high school coaches, officials, and others knowledgeable about our sport who review all available meet results in an effort to provide the most accurate ranking possible. Rankers only vote in the division where they have the most experience.

2014 Panelists include:
Brian Salyers, Nick Hosler, Mike Dennisuk, Tom Micallef, David Lustig, Gary Loubert, Fred Hutchinson, Mike Nesbitt, Andrew Martin, Matt Ames, Joan Ludtke, Doug Jager, John Carlson, Kyle McKown, Eric Thuemmel, Gene Lebron, Tim Simpson,Asa Kelly, Tiffany Blakely, David Hovarter, Phil Jones, Sean Ohman, David Jordan, Rick Bauer, Sharon Becker, Ben Talsma, Jeff Kauffman, Griffin Bohannon, and Kevin Shoemaker.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.