PORTAGE, Mich, September 23, 2015 – Attached is the 2015 week two MichiganCrossCountry.com Prep Ranking. The rankings are released weekly during the high school season. We rank the top fifteen teams and honorable mention requires a minimum number of votes.

The criteria utilized for ranking by the panel is projected finish at the MHSAA Lower Peninsula Finals scheduled for November 7, 2015 at Michigan International Speedway in Brookyln, MI or at the MHSAA Upper Peninsula Finals scheduled for October 24, 2015 at Marquette, MI.

Week of September September 21, 2015
MichiganCrossCountry.com Prep Ranking

Lower Peninsula Rankings
Girls D1    School
1    Birmingham-Seaholm
2    Northville
3    Saline
4    Brighton
5    Traverse City Central
6    Grosse Pointe South
7    Ann Arbor-Pioneer
8    Waterford Mott
9    Highland-Milford
10    Grand Rapids-Forest Hills Central
11    Hudsonville
12    Midland-HH Dow
13    Clarkston
14    Canton-Salem
15    Grandville
HM    Rochester-Adams
HM    Rockford
HM    Lake Orion
HM    Holland-West Ottawa

Boys D1    School
1    Novi
2    Rockford
3    Northville
4    Saline
5    Lake Orion
6    Auburn-Bay City Western
7    Saginaw-Heritage
8    White Lake-Lakeland
9    Rochester-Adams
10    Traverse City Central
11    Monroe
12    Portage Central
13    Birmingham-Seaholm
14    Traverse City West
15    Walled Lake Central
HM    Pinckney
HM    Highland-Milford
HM    Okemos
HM    Ann Arbor-Skyline

Girls D2    School
1    St Joseph
2    Grand Rapids-Christian
3    Otsego
4    East Grand Rapids
5    Linden
6    Cadillac
7    Gaylord
8    Chelsea
9    Grand Rapids-South Christian
10    DeWitt
11    Whitehall
12    Richland-Gull Lake
13    Flint-Powers Catholic
14    Middleville-Thornapple Kellogg
15    St Johns
HM    Ada-Forest Hills Eastern
HM    Zeeland West
HM    Goodrich

Boys D2    School
1    Grand Rapids-Christian
2    Fremont
3    Clio
4    St Clair
5    Parma-Western
6    Otsego
7    Corunna
8    East Grand Rapids
9    St Johns
10    Pontiac-Notre Dame Preparatory School
11    Richland-Gull Lake
12    Spring Lake
13    Coldwater
14    Linden
15    Williamston

Girls D3    School
1    Traverse City-St Francis
2    Benzonia-Benzie Central
3    Ithaca
4    Shepherd
5    Hart
6    Lansing Catholic
7    Holland-Black River
8    Pewamo-Westphalia
9    Clare
10    Hanover-Horton
11    Leslie
12    Grandville-Calvin Christian
13    Jackson-Lumen Christi
14    St Louis
15    Scottville-Mason County Central
HM    Caro
HM    Bath

Boys D3    School
1    Benzonia-Benzie Central
2    Hanover-Horton
3    Shepherd
4    Lansing Catholic
5    Bridgman
6    Holland-Black River
7    Clare
8    Pewamo-Westphalia
9    Stockbridge
10    Grand Rapids-Covenant Christian
11    Hemlock
12    Grandville-Calvin Christian
13    Cass City
14    Hesperia Community
15    Caro
HM    Scottville-Mason County Central
HM    Charlevoix
HM    Erie-Mason
HM    Watervliet

Girls D4    School
1    Mt Pleasant-Sacred Heart Academy
2    Saugatuck
3    Mt Pleasant-Beal City
4    Hudson Area
5    Kalamazoo-Hackett Catholic Prep
6    Waterford-Our Lady Of The Lakes
7    Battle Creek-St Philip Catholic Central
8    Fowler
9    New Lothrop
10    Harbor Springs
11    Frankfort
12    Ubly
13    Hillsdale Academy
14    Grosse Pointe Woods-University Liggett
15    Concord
HM    Manton
HM    Bear Lake
HM    Pittsford
HM    Blanchard-Montabella

Boys D4    School
1    Saugatuck
2    Bear Lake
3    Evart
4    Hudson Area
5    Harbor Springs
6    Mendon
7    Concord
8    Mt Pleasant-Sacred Heart Academy
9    Canton-Plymouth Christian Academy
10    Lansing Christian
11    Mt Pleasant-Beal City
12    Kalamazoo-Hackett Catholic Prep
13    Potterville
14    Ubly
15    Fowler
HM    Manton
HM    Kalamazoo Christian
HM    Breckenridge
HM    Sand Creek

Upper Peninsula Rankings
UP D1    Girls
1    Marquette
2    Sault Ste Marie – Sault Area
3    Calumet
4    Negaunee
5T    Gladstone
5T    Houghton
HM    Ishpeming – Westwood

UP D1    Boys
1    Negaunee
2    Marquette
3    Sault Ste Marie – Sault Area
4    Kingsford
5    Escanaba

UP D2    Girls
1    Ishpeming
2    Hancock
3    St Ignace – LaSalle
4    Norway
5    Gogebic
HM    Ironwood – Luther L Wright
HM    Iron River – West Iron County

UP D2    Boys
1    Ishpeming
2    Powers – North Central
3    Hancock
4    Gogebic
5    Iron River – West Iron County
HM    L’Anse

UP D3    Girls
1    Chassell
2    Munising
3    Newberry
4    Stephenson
5    Dollar Bay
HM    Cedarville
HM    Rapid River
HM    Rudyard

UP D3    Boys
1    Chassell
2    Rapid River
3    Munising
4    Stephenson
5    Cedarville
HM    Rock – Mid-Peninsula
HM    Rudyard
HM    Newberry

Now in our ninth season, MichiganCrossCountry.com was formed in 2007 by Dan Wytko and Don Passenger to bring recognition to the sport by accurately ranking Michigan teams and to provide a venue for discussion of cross country and track and field issues.

Dan Wytko has coached track & field and cross country at Portage Central High School since 1994. Don Passenger has been involved in Michigan track and field since the mid-1970s when he competed at Caledonia High School and from 2003 to 2011 Passenger coached at Grand Rapids West Catholic where he finished as the director of cross country. He regulary can be seen at the finish line working for his daughter’s company, MichianaTiming.com LLC, at some of the best meets in Michigan.

The MichiganCrossCountry.com Prep Ranking is compiled for each high school division by a vote of a panel of high school coaches, officials, and others knowledgeable about our sport who review all available meet results in an effort to provide the most accurate ranking possible.  Rankers only vote in the division where they have the most experience.

2015 Panelists include:
Steve Allison, Matt Ames, Raymond Antel, Eric Arquette, Andrea Atwood, Paul Barr, Ric Bauer, Tiffany Blakely, Griffin Bohannon, Rick Cahoon, John Carlson, Steve Collins, Tim Collins, Michael Crongeyer, Chris Cronin, Tim Dalton, Robin DeClercq, Mike Dennisuk, Fran DesArmo, Kyle Detmers, Kurt Dingman, George Drown, Jimmy Dunn, Rolando Eccleston, Jeremy Fabris, James Finkbeiner, Eddy Foley, Nicholas George, Takashi Gould, Matthew Gutteridge, Jeff Harding, Bradley Harris, Mike Holik, Nick Hosler, Fred Hutchinson, Doug Jager, Phil Jones, David Jordon, Jeff Kalember, Jeff Kauffman, Asa Kelly, Karen Kirt, Garrett Lacy, Tim Lambrecht, Jonathan Langworthy, Gene Lebron, Wyatt LeClear, Joan Ludtke, Mary Lou Lund, Dave Lustig, Alan Martens, Andrew Martin, Jim Martin, Rob McConnell, Daniel McElheny, Kyle McKown, Jeff McNeil, Tom Micallef, Al Navarro, Mike Nesbitt, Brandon Noble, Mike Northuis, Sean Ohman, Don Passenger, Anthony Pavicic, Dale Phillips, Eric Prowse, Brian Salyers, Ed Sanders, Ben Schmandt, Chris Schultz, Michael Sharnas, Tony Shrum, Tim Simpson, Mike Smith, Nancy Smith, Eric Thuemmel, Chris Vanneste, John Vrancic, Scott Werner, Rex Wilkes, John Wismer, Steven Wissink, Dan Wytko, and Thomas Zarzycki.

On the web: http://michigancrosscountry.com

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.