Boys track roundup
Ogemaw Heights

Falcon boys get third at John Glenn track meet

BAY CITY — Clare’s Pioneers ran away from the field Friday at the John Glenn boys track invitational, topping second-place Standish-Sterling by nearly 50 points.

Clare won the meet with 156 points, followed by SSC (108), Ogemaw Heights (94), and John Glenn (31).

Ogemaw Heights got wins from Alex Rose in the shot put (51-1.5) and Martin Nelkie in the 3200 (10:28.79). Other top finishers included Rose (2nd, 164-1), Anthony Carollo (3rd, 140-3) and Ken Larson (4th, 138-11) in the discus; Andrew Arbour in the high jump (5-6); Aaron Dougherty in the pole vault (4th, 9-0); Anthony Zettel in the shot put (49-0); Ronnie Trower in the 110 hurdles (4th, 17.20); Nelkie in the 1600 (2nd, 4:47.38); the 4×200 relay (3rd, NT) and 4×100 relay (3rd, 46.29); Mike Lentz in the 800 (2nd, 2:09.15); and Brian Valley (2nd, 10:31.32) and Steven Wysocki (4th, 10:59.10) in the 3200.

Falcons top Tawas

WEST BRANCH — Ogemaw Heights’ boys track and field team kept pace with Standish-Sterling and Whittemore-Prescott in NEMC dual meets as the Falcons (2-1) topped Tawas Area (1-2) 83-54.

Falcon winners were Clayton Clemens, Garret Benjamin, Brian Valley and Martin Nelkie in the 4×800 relay (9:30.42); Anthony Zettel in the discus (137-3) and shot put (48-6.5); Andrew Arbour in the high jump (5-8); Dan Ferrell in the pole vault (9-6); Ronnie Trower in the 110 hurdles (17.12) and 300 hurdles (44.33); Jay Boycott, Jon Mahl, Alex Waddell and Ronnie Trower in the 4×200 (1:39.59); Nelkie in the 1600 (5:02.64); Michael Lentz in the 800 (2:09.21); Valley in the 3200 (11:29.10).

Whittemore-Prescott

W-P boys finish second at home track invite

WHITTEMORE — McBain rambled into Whittemore-Prescott on Friday and used its depth to take a 44-point win at the Cardinals boys’ track and field invitational.

McBain scored 142 points to top host W-P (98), Tawas Area (91), AuGres-Sims (67), Pinconning (49), Alcona (39.5), Hale (28) and Oscoda (8).

McBain actually won just four events, including two relays. The Ramblers’ Brandon Westmaas won the pole vault (11-0), and Jordan Smith won the 300 hurdles (43.71).

Three individual performances stood out on the afternoon as Tawas Area’s Jeff Janis won four events while Whittemore-Prescott’s Billy Raushi and AuGres-Sims’ A.J. Baker each won three and took second in another.

Other top finishers for W-P were Casey Popielarz in the pole vault (3rd, 9-0); the 4×100 relay (2nd, 46.11); Cody Foreman in the 100 (2nd, 11.55) and 200 (2nd, 23.38); and Matt Ackerman in the 200 (3rd, 22.64).

W-P boys track holds off Spartans

WHITTEMORE — Whittemore-Prescott’s boys track team didn’t have an easy time with Pinconning in a Wednesday NEMC dual last week, but managed to hold off the Spartans 68-62.

“I thought my kids were a little flat tonight but Pinconning really ran well,” said W-P coach Jeff Erickson. “They are very solid, especially in the dual meet format. Some strange things happened tonight, so I was just happy to get out of here with a win.”

Winning events for the Cardinals were Billy Raushi in the high jump (6-6), long jump (19-10.5); Matt Ackerman in the 100 (11.73) and 200 (23.83); the 4×200 relay (1:41.41); Greg Lomason in the 300 hurdles (46.20).

Hale

Hale boys finish seventh in Fairview invite

FAIRVIEW — If anything was settled at last Tuesday’s Fairview Invitational, it’s that the North Star League championship meet should be a very unpredictable event.

Hillman won Tuesday’s gathering of the seven NSL squads that field track teams, as well as Alcona, Johannesburg-Lewiston, Central Lake and Alcona, by winning the 4×400 relay in the final event of the day to overcome a three-point AuGres-Sims lead. Hillman also needed a strong run by Alcona’s relay squad that knocked the Wolverines to third by a whisker and earned Hillman the team title.

Hale finished in seventh place.

The lead changed hands at least five times in the final seven events between Hillman, AGS and Mio, setting up the dramatic final run in which Hillman’s team of Joe Mercer, Kevin Tracey, Josh Schulze and Myron Tracey took the lead in the second leg and never gave it up.

Hale’s top finishers were Devin Leidecker in the 400 (54.69); Brenden O’Dell in the discus (4th, 110-1); Aaron Trevarrow in the pole vault (2nd, 11-6); and Nathan Turland in the 110 hurdles (4th, 17.82).

Categories: Track and Cross News

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.