PORTAGE, Mich, September 29, 2020 – Attached is the MichiganCrossCountry.com Prep Rankings for September 9, 2019. The rankings are released weekly during the high school season. We rank the top fifteen teams and honorable mention requires a minimum number of votes. This year, we are including the lower peninsula region after the school name.

The criteria utilized for ranking by the panel is projected finish at the MHSAA Lower Peninsula Finals scheduled for November 7, 2020 at Michigan International Speedway in Brookyln, MI or at the MHSAA Upper Peninsula Finals scheduled for October 24, 2020.
Follow us on Twitter: @MichiganXCcom

Week 3 Rankings – September 29, 2020
MichiganCrossCountry.com Prep Rankings

LP Division 1 Boys

1 Romeo – R9
2 Caledonia – R3
3 Rockford – R1
4 Salem – R6
5 Ann Arbor Pioneer – R5
6 Rochester Hills Stoney Creek – R9
7 Hartland – R2
8 Portage Central – R3
9 Brighton – R4
10 Traverse City Central – R1
11 Grand Haven – R1
12 Novi – R8
13 Northville – R8
14 Milford – R7
15 East Lansing – R4
HM East Kentwood – R3

LP Division 1 Girls

1 Traverse City Central – R1
2 Ann Arbor Pioneer – R5
3 Romeo – R9
4 Plymouth – R6
5 Clarkston – R7
6 Grand Rapids Forest Hills Central – R1
7 Northville – R8
8 Brighton – R4
9 Rockford – R1
10 Holland West Ottawa – R3
11 Canton – R6
12 Salem – R6
13 Saline – R5
14 Bay City Western – R2
15 Traverse City West – R1
HM Portage Central – R3
HM Oxford – R7
HM Birmingham Seaholm – R7
HM Hudsonville – R3

LP Division 2 Boys

1 St Clair – R17
2 Fremont – R10
3 Pinckney – R16
4 East Grand Rapids – R11
5 Yale – R17
6 Chelsea – R18
7 Otsego – R13
8 St Johns – R14
9 Spring Lake – R11
10 Grand Rapids Christian – R13
11 Flint Powers Catholic – R15
12 Adrian – R18
13 Allendale – R11
14 Petoskey – R10
15 Grand Rapids South Christian – R13
HM Dearborn Divine Child – R18

LP Division 2 Girls

1 East Grand Rapids – R11
2 Petoskey – R10
3 Grand Rapids Christian – R13
4 Frankenmuth – R15
5 Otsego – R13
6 Shepherd – R15
7 Cadillac – R10
8 Ada Forest Hills Eastern – R11
9 Mason – R14
10 Freeland – R15
10 Lansing Catholic – R14
12 Chelsea – R18
13 Bloomfield Hills Marian – R16
14 Marshall – R12
15 Pinckney – R16

LP Division 3 Boys

1 Traverse City St Francis – R19
2 Hart – R20
3 Grandville Calvin Christian – R21
4 Caro – R25
5 Ithaca – R24
6 Leslie – R23
7 St Louis – R24
8 Hanover-Horton – R23
9 Benzie Central – R20
10 McBain – R20
11 Grand Rapids Covenant Christian – R21
12 LeRoy Pine River – R20
13 Harbor Springs – R19
14 Manchester – R27
15 New Lothrop – R24
HM Dansville – R23
HM Saranac – R21
HM Stockbridge – R27
HM Charlevoix – R19

LP Division 3 Girls

1 Hart – R20
2 Benzie Central – R20
3 Grandville Calvin Christian – R21
4 Ithaca – R24
5 Grand Rapids Covenant Christian – R21
6 Jackson Lumen Christi – R23
7 Traverse City St Francis – R19
8 Pewamo-Westphalia – R24
9 Kent City – R21
10 St Louis – R24
10 Reese – R25
12 McBain – R20
13 Grass Lake – R23
14 Stockbridge – R27
15 Clare – R25

LP Division 4 Boys

1 Saugatuck – R31
2 Wyoming Potter’s House Christian – R31
3 Carson City-Crystal – R33
4 Webberville – R33
5 Concord – R34
6 Breckenridge – R30
7 Petoskey St Michael Academy – R28
8 Kalamazoo Christian – R32
9 Mason County Eastern – R29
10 Unionville-Sebewaing – R35
11 Adrian Lenawee Christian – R34
12 Mount Pleasant Sacred Heart – R30
13 Deckerville – R35
14 Gobles – R31
15 Hillsdale Academy – R34
HM Whitmore Lake – R33
HM Buckley – R29

LP Division 4 Girls

1 Lansing Christian – R33
2 Kalamazoo Christian – R32
3 Mount Pleasant Sacred Heart – R30
4 Hillsdale Academy – R34
5 Saugatuck – R31
6 Beal City – R30
7 Clarkston Everest Collegiate – R36
8 Battle Creek St Philip – R32
9 Ellsworth – R28
10 Fowler – R33
10 Allen Park Cabrini – R36
12 Ubly – R35
13 Adrian Lenawee Christian – R34
14 Maple City Glen Lake – R29
15 Hudsonville Libertas Christian – R31
HM Harbor Beach – R35

UP Division 1 Boys

1 Houghton
2 Marquette
3 Sault Ste Marie – Sault Area

UP Division 1 Girls

1 Houghton
2 Marquette
3 Sault Ste Marie – Sault Area

UP Division 2 Boys

1 Painesdale-Jeffers
2 Ishpeming
3 Hancock

UP Division 2 Girls

1 Painesdale-Jeffers
2 Ishpeming
3 Hancock

UP Division 3 Boys

1 Chassell
2 Dollar Bay
3 Brimley-Ojibwe Charter

UP Division 3 Girls

1 Chassell
2 Dollar Bay
3 Brimley-Ojibwe Charter

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.