PORTAGE, Mich, September 21, 2020 – Attached is the MichiganCrossCountry.com Prep Rankings for September 9, 2019. The rankings are released weekly during the high school season. We rank the top fifteen teams and honorable mention requires a minimum number of votes. This year, we are including the lower peninsula region after the school name.

The criteria utilized for ranking by the panel is projected finish at the MHSAA Lower Peninsula Finals scheduled for November 7, 2020 at Michigan International Speedway in Brookyln, MI or at the MHSAA Upper Peninsula Finals scheduled for October 24, 2020.
Follow us on Twitter: @MichiganXCcom

Week 2 Rankings – September 21, 2020
MichiganCrossCountry.com Prep Rankings

LP Division 1 Boys

1 Romeo – R9
2 Caledonia – R3
3 Salem – R6
4 Rockford – R1
5 Ann Arbor Pioneer – R5
6 Hartland – R2
7 Rochester Hills Stoney Creek – R9
8 Novi – R8
9 Portage Central – R3
10 Traverse City Central – R1
11 Grand Haven – R1
12 Brighton – R4
13 East Lansing – R4
14 Milford – R7
15 Zeeland West – R3
HM Northville – R8
HM East Kentwood – R3
HM Lowell – R1
HM Oxford – R7

LP Division 1 Girls

1 Traverse City Central – R1
2 Ann Arbor Pioneer – R5
3 Romeo – R9
4 Brighton – R4
5 Rockford – R1
6 Clarkston – R7
7 Grand Rapids Forest Hills Central – R1
8 Plymouth – R6
9 Northville – R8
10 Saline – R5
11 Traverse City West – R1
12 Salem – R6
13 Birmingham Seaholm – R7
14 Canton – R6
15 Portage Central – R3
HM Hudsonville – R3
HM Oxford – R7
HM Bay City Western – R2
HM Troy – R9

LP Division 2 Boys

1 St Clair – R17
2 East Grand Rapids – R11
3 Chelsea – R18
4 Fremont – R10
5 Otsego – R13
6 St Johns – R14
7 Grand Rapids Christian – R13
8 Spring Lake – R11
9 Adrian – R18
10 Petoskey – R10
11 Allendale – R11
12 Grand Rapids South Christian – R13
13 Pinckney – R16
14 Yale – R17
15 Ada Forest Hills Eastern – R11
HM Dearborn Divine Child – R18

LP Division 2 Girls

1 East Grand Rapids – R11
2 Petoskey – R10
3 Frankenmuth – R15
4 Grand Rapids Christian – R13
5 Cadillac – R10
6 Otsego – R13
7 Shepherd – R15
8 Ada Forest Hills Eastern – R11
9 Lansing Catholic – R14
10 Mason – R14
10 Freeland – R15
12 Chelsea – R18
13 Marshall – R12
14 Bloomfield Hills Marian – R16
15 Grand Rapids South Christian – R13
HM Dearborn Divine Child – R18

LP Division 3 Boys

1 Traverse City St Francis – R19
2 Hart – R20
3 Grandville Calvin Christian – R21
4 Caro – R25
5 Ithaca – R24
6 Leslie – R23
7 St Louis – R24
8 Hanover-Horton – R23
9 McBain – R20
10 Benzie Central – R20
11 Grand Rapids Covenant Christian – R21
12 Saranac – R21
13 Manchester – R27
14 Harbor Springs – R19
15 Dansville – R23
HM Stockbridge – R27
HM Charlevoix – R19
HM New Lothrop – R24

LP Division 3 Girls

1 Hart – R20
2 Benzie Central – R20
3 Ithaca – R24
4 Grandville Calvin Christian – R21
5 Jackson Lumen Christi – R23
6 Grand Rapids Covenant Christian – R21
7 Traverse City St Francis – R19
8 Pewamo-Westphalia – R24
9 St Louis – R24
10 Kent City – R21
10 McBain – R20
12 Reese – R25
13 Grass Lake – R23
14 Clare – R25
15 Stockbridge – R27
HM Clinton – R27

LP Division 4 Boys

1 Saugatuck – R31
2 Carson City-Crystal – R33
3 Wyoming Potter’s House Christian – R31
4 Webberville – R33
5 Breckenridge – R30
6 Concord – R34
7 Kalamazoo Christian – R32
8 Mason County Eastern – R29
9 Petoskey St Michael Academy – R28
10 Unionville-Sebewaing – R35
11 Adrian Lenawee Christian – R34
12 Mount Pleasant Sacred Heart – R30
13 Deckerville – R35
14 Hillsdale Academy – R34
15 Whitmore Lake – R33
HM Mayville – R35

LP Division 4 Girls

1 Kalamazoo Christian – R32
2 Mount Pleasant Sacred Heart – R30
3 Lansing Christian – R33
4 Hillsdale Academy – R34
5 Saugatuck – R31
6 Beal City – R30
7 Battle Creek St Philip – R32
8 Clarkston Everest Collegiate – R36
9 Fowler – R33
10 Ubly – R35
10 Hudsonville Libertas Christian – R31
12 Allen Park Cabrini – R36
13 Adrian Lenawee Christian – R34
14 Maple City Glen Lake – R29
15 Morenci – R34
HM Ellsworth – R28

UP Division 1 Boys

1 Houghton
2 Marquette
3 Sault Ste Marie – Sault Area

UP Division 1 Girls

1 Houghton
2 Marquette
3 Sault Ste Marie – Sault Area

UP Division 2 Boys

1 Ishpeming
2 Painesdale-Jeffers
3 Hancock

UP Division 2 Girls

1 Ishpeming
2 Painesdale-Jeffers
3 Hancock

UP Division 3 Boys

1 Chassell
2 Munising
3 Brimley-Ojibwe Charter

UP Division 3 Girls

1 Chassell
2 Munising
3 Brimley-Ojibwe Charter

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.